top of page

Корисні сайти для вчителів

Найкращі інтернет-ресурси для вчителів початкових класів

 

На Гіпермаркеті знань є розділи з навчальними матеріалами українською мовою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Велика кількість презентацій: 

  • Презентации - презетації рос. мовою, але можна використати і для учнів шкіл з українською мовою викладання.

  • http://shools-geograf.at.ua/load/prezentacii/6_klass/01/59-1-0-627 - сайт вчителя географії, дуже багато зібрано цікавого матеріалу, і, хоча, презентації для старшої школи, дещо можна використати і початковій школі на уроках природознавства.

  • http://900igr.net/ - 900 детских презентаций и 300 флеш-игр ребёнку с 1 года  

  • Натисніть для переходу  Cайт вчителя початкових класів Квітки Світлани Сергіївни. Він присвячений вчителям та батькам. Цей сайт покликаний об'єднати зусилля батьків і вчителів для підвищення ефективності навчання і виховання дітей.

  • Презентації для учнів початкових класів http://educat.at.ua/

Конспекти уроків

Тема. Підготовка до написання букв. Письмо малих та великих півовалів. Урок-казка, уроки навчання грамоти 1 клас

 

Мета: ознайомити учнів з новими елементами рукописних букв: малим та великим лівими півовалами; закріплювати вміння дітей писати вже знайомі графічні елементи, орієнтуватися у сітці робочого зошита, правила посадки під час письма, тримання ручки, розміщення зошита на парті; вміння виконувати складовий та звуковий аналіз слів, працювати самостійно та колективно; розвивати вміння аналізувати елементи, з яких складається завдання; увагу, мовлення, фантазію та уяву, дрібну моторику руки; привчати до охайності під час виконання письмових робіт, виховувати працелюбність, співчуття до ближнього, бажання допомогти тому, хто цього потребує.

Обладнання: Дюймовочка (малюнок або іграшка); музичний супровід, магнітофон; ілюстрація до підготовчої письмової вправи, робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повторення правил письма

2. Повторення назв ліній робочого зошита
— Візьміть олівець і на полях навпроти кожного робочого рядка поставте крапку.
— Полічіть кількість міжрядкових ліній, верхніх робочих ліній, нижніх ліній робочого рядочка. Подумайте і скажіть, чому кількість верхніх і нижніх робочих ліній співпадає з кількістю робочих рядків. (Саме ці лінії й утворюють робочі рядки.)

III. Повторення вивченого на попередніх уроках
Робота за матеріалами уроку читання.

1. Звуковий аналіз
— Готові до гри? Тож давайте для початку посперечаємося. Я стверджую, що у слові сіль — два склади. Ви згодні?
Я стверджую, що у слові зірка — голосні звуки [і] та [а]. А як вважаєте ви?
Я стверджую, що слово море починається з приголосного [м]. Я стверджую, що у слові мрія наголос падає на другий склад. У слові книжка — два голосних звуки. У слові буквар — три приголосних. Чи так? Учні висловлюють свою думку.

2. Складовий аналіз слів
Учитель пропонує учням стрибнути стільки разів, скільки складів у поданих словах. Показує ілюстрації, учні називають слова і стрибають.
Слова для гри: гриб, хата, квітка, жолудь, учитель, ніж, життя, зима, зоопарк, зозуля, мухомор, мураха, сміх, море.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Це не проста загадка. Ім’я нашої гості зашифроване в останніх звуках слів, які я зараз буду вимовляти. Слухайте уважно.
Сік, вода, мороз, мак, зебра.
— Так, це — казка.
Лунає музика.
— А прийде з казки до нас маленька дівчинка. Її ім’я вам усім добре відоме. Згадайте її за описом: «Вона маленька, усього з дюйм заввишки».
— Так, це — Дюймовочка. (Показ малюнка або іграшки.) Ця маленька дівчинка просить у вас допомоги. Ми повинні врятувати її від Жаби, Жука, старої Миші та сліпого Крота. Для цього потрібно пам’ятати, що працювати в зошитах необхідно охайно, сидіти рівно, не нахилятися і протягом уроку виконати всі завдання, подолати всі перепони.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вправи з ручкою

2. Підготовка до безвідривного письма

Підготовча письмова вправа
— Ми знаємо, що від Жаби та її синка Дюймовочку врятував Метелик. Він схопив лапками сплетений поясочок та утягнув великий лист латаття далеко-далеко від зелених потвор. Давайте і ми сплетемо невеличкий поясочок, щоб допомогти Дюймовочці.
Рух пальців і кисті виконується проти часової стрілки і за часовою стрілкою.

 

1) Обведення по пунктиру.
2) Розфарбовування малюнків дерев.

3. Робота у зошиті
1) Написання малого лівого півовала
— Дюймовочці дуже гарно жилося в лісі влітку. Пташки співали їй свої пісні, комашки допомагали шукати їжу. Та настала зима. Стало холодно. Комашки зникли. Дюймовочці стало важко. Вона пішла стежкою і потрапила до старої Миші. Та пригостила її зернятком. Хто пам’ятає, скільки дівчинка з’їла зерняток? (Половину одного зернятка)
— Цей елемент називається малий лівий півовал.
— Щоб допомогти Дюймовочці, треба написати два рядочки цього елемента.
— Де починаємо писати? (Нижче верхньої літі робочого рядка)
— Пишемо по часовій стрілці чи проти неї? (Проти часовоі стрілки)
— Де закінчуємо писати? (Вище нижньої лінії робочого рядка)

Письмо під рахунок елементів у повітрі

Алгоритм написання малого лівого півовала

1. Починаємо писати елемент нижче верхньої рядкової лінії

2. Ведемо вгору проти часової стрілки до верхньої лінії робочого рядка

3. Заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Торкнувшись нижньої робочої лінії, ведемо вгору

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Працюємо під рахунок і-раз-і.

2) Самостійна робота. Закріплення навичок письма.

Фізкультхвилинка

По черзі діти обертають пальці рук у різні сторони.
Ручка коло малювала, (вказівним )
На папері танцювала. (середнім)
Розступіться, ширше коло! (безіменним)
Скільки простору довкола! (мізинцем)
Коло вправо, коло вліво (вказівним)
Станцювать вона зуміла, (середнім )
Натомившись, спочивала, (безіменним)
Потім знову починала. (мізинцем)

3) Написання малого лівого півовала в поєднанні з короткою прямою, продовженою до верхньої лінії робочого рядочка та короткої прямої лінії із заокруглення внизу праворуч.
— На який рахунок ми будемо писати? (І-раз-і, два-і, три-і)
4) Написання великого лівого півовала.
— Згадайте, будь ласка, хто допоміг Дюймовочці вирватися з полону старої Миші та сліпого Крота? (Ластівка)
— Як сталося, що Дюймовочка і Ластівка познайомилися? (Відповіді учнів.)
— Так, Ластівка дуже захворіла, і Дюймовочка допомогла їй одужати. Давайте і ми допоможемо цій пташці вилікувати поранене крильце.

Письмо елемента під рахунок і-раз-і у повітрі

Алгоритм написання великого лівого півовала

1. Починаємо писати трохи нижче верхньої міжрядкової лінії

2. Ведемо, заокруглюючи ліворуч угору до верхньої міжрядкової лінії

3. Заокруглюємо ліворуч

4. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи

5. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

6. Ведемо вгору

7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

 

Пальчикова гімнастика

5) Самостійна робота. Закріплення навичок письма.

VI. Підсумок уроку
— Ось які ви молодці! Допомогли Дюймовочці впоратися із завданнями, перемогти всіх ворогів. Разом з Ластівкою вона полетіла в теплі далекі краї, де зустріла багато друзів. Серед них були і ельфи, і пташки, і комашки, і метелики, і навіть гусінь. Таких веселих гусениць ми бачимо на сторінці нашого зошита. Давайте їх розмалюємо, щоб світ, у якому мешкатиме Дюймовочка, був різнокольоровим.

1. Обведення по контуру малюнків

2. Розфарбовування
— Чи сподобалася вам наша подорож?
— Чи всі завдання ви виконали вдало?
— Які елементи ви сьогодні навчилися писати?
— Нехай вам буде радісно від думки про те, що Дюймовочка щаслива!

 

 

Тема. Підготовка до написання букв. Письмо петлеподібних елементів у напрямку «вгору-вниз» (і-раз) та в напрямку «вниз-угору» (раз-і), уроки навчання грамоти 1 клас

 

Мета: вчити учнів писати нові елементи: верхню та нижню петлі; поєднувати елементи між собою верхнім з’єднанням, виконувати звуковий аналіз слів, відгадувати загадки; закріплювати навички орієнтування у сітці робочого зошита, правильної посадки за партою під час письма, тримання ручки та розташування зошита; узагальнити знання про народні та авторські казки; вчити дітей сприймати казки як джерело знань, мудрого порадника в житті; розвивати вміння учнів аналізувати елементи літер, пам’ять, кмітливість, увагу, уяву, мовлення, логіку, спостережливість, дрібну моторику руки; розширювати світогляд; формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя; любов до книги.

Обладнання: плакат «Сиди рівно під час письма»; магнітна дошка; ілюстрації до казок, казкові персонажі (малюнки або м’які іграшки); роздавальні картки з рукописними літерами, що містять у собі елементи, які учні вчитимуться писати на уроці; ілюстрація для письмової підготовчої вправи, робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Закріплення правил сидіння під час письма (за плакатом «Сиди правильно під час письма»).

2. Повторення назв ліній сітки робочого зошита.

3. Повторення правил тримання ручки.

III. Робота за матеріалом уроку читання

1. Відгадування загадок. Звуко-буквений аналіз слів-відгадок.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми подорожуватимемо сторінками відомих казок. Кожна казочка приготувала для вас завдання з письма. Виконавши їх, ви дізнаєтеся, виставу за якою казкою ми підготуємо для наших батьків.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вправи з ручкою. Гра «Вгадай казку за описом»
«Оце так хвіст у цієї Мишки! Не зрівняти його ані з кулаком Дідуся, ні з кулаком Бабусі. Й треба ж було цій Мишці вибігти у найнеслушніший момент. Зараз би всі дивувалися з мене. Лежало б я на видноті…».
(Яйце з казки «Курочка Ряба»)
Учитель дістає малюнок яйця, на зворотній стороні якого намальована рука з ручкою.

2. Робота у зошиті
1) Виконання графічного завдання.
Усі завдання виконуються в такому порядку:
а) аналіз елемента;
б) прописування елемента в повітрі під рахунок;
в) робота на дошці (використовується прийом «Письмо по мокрому»).
2) Обведення по пунктиру.
— Ще одне завдання заховалося у казці, у якій є така пісенька:

Ой ви мої діточки, козеняточки!
Відімкнитеся, відчинитеся!
Ваша мати прийшла,
Молока принесла.

— Як називається ця казка? («Вовк та семеро козенят») Виконання завдання на обведення по пунктиру.
3) Письмова підготовча вправа.
— Про кого йдеться?

Несе мене лисиця за темнії ліси,
Та за бистрі ріки, за високі гори!
Котику-братику, порятуй мене!
(«Кіт і Півник», головна героїня — Лисичка)

Учитель вивішує малюнок лисички.
— А ось і завдання.
Рухи кисті та пальців — виписування петель.

 

 

 

 

— Відгадайте, про який предмет йдеться.
«Мені приємно знаходитися на голівці цієї Дівчинки. Вона дбає про мене. Я завжди охайна. Мені подобається разом з нею подорожувати лісом, навідуватися до бабусі. Але є одна вада: моя хазяйка занадто довірлива. Тому з нею трапляються різні негаразди…» (Червоний капелюшок з однойменної казки)
— А завдання, яке приготував для нас Червоний капелюшок розміщене у нашому зошиті.
4) Написання довгої прямої лінії з петлею угорі.

Алгоритм написання довгої прямої лінії з петлею угорі

1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3. Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4. Закінчуємо писати на нижній лінії робочого рядка

— Пишемо на рахунок і-раз.
5) Написання довгої прямої лінії з петлею вгорі, що закінчується
заокругленням унизу праворуч.
— Відгадавши, про який предмет йдеться, ви одразу здогадаєтеся, хто приготував для нас наступне завдання.
«Відверто кажучи, неприємно, коли тебе взуває Кіт. Бо в нього кігті. Він подряпав і розірвав усі мої устілки. Я, звичайно, розумію, що вся ця біганина заради хазяїна, але дуже вже боляче…» (Чоботи з казки «Кіт у чоботях»)
— Чим він відрізняється від першого? (Закінчується заокругленням унизу праворуч)

Алгоритм написання довгої прямої лінії з петлею вгорі та заокругленням унизу праворуч

1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3. Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

5. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Працюємо під рахунок і-раз-і.

Танцювальна хвилинка

6) Написання верхньої петлі у поєднанні з довгою прямою лінією, що ведеться до нижньої міжрядкової.
— Ще одне завдання нам приніс герой всім відомої казки.
«Я вирішив просто подорожувати світом і не знав, що все так станеться. Я гадав, що всі так само добрі, як мої Бабуся і Дідусь. Але виявилося, що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі, і хитрі…» (Колобок з однойменної казки)
— Упізнали? Так, це — Колобок.
— Завдання у зошиті. Зі скількох елементів складається це завдання? (З двох)
— Як вони називаються? (Перший — верхня петля, другий — довга пряма лінія, що ведеться до нижньої міжрядкової)
— Зверніть увагу на з’єднання цих елементів. Яке воно? (Верхнє)

Алгоритм написання

1. Починаємо писати від верхньої рядкової лінії

2. Ведемо з нахилом угору

3. Заокруглюємо під верхньою міжрядковою лінією ліворуч і ведемо довгу пряму вниз до себе

4. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч

5. Дописуємо до верхньої лінії  робочого рядка

6. Ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої міжрядкової

— Працюємо під рахунок і-раз-і, два.

7) Написання нижньої петлі.
— Щоб дізнатися, хто приготував для вас наступне завдання, необхідно відгадати назву казки.
«Я, звичайно, ладна була виконати всі її побажання, бо її чоловік врятував мені життя. Але, врешті-решт, я зрозуміла: чим більше людині давати, тим більше вона хоче. Ось і доводиться таким людям залишатися у розбитого корита…» (Золота рибка з однойменної казки)
Учитель вивішує ілюстрацію до казки «Золота рибка».

— Давайте подивимося на завдання, що приготувала для нас Золота рибка.
Учитель просить дітей розкрити конверти й дістати картки з рукописними літерами.
— Це новий елемент. Він називається нижня петля.
— Спробуйте знайти цей елемент у рукописних літерах. (Зустрічається при написанні рядкових букв д, у.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алгоритм написання нижньої петлі

1. Ведемо вниз на себе довгу пряму лінію від верхньої лінії робочого рядка

2. Біля нижньої міжрядкової лінії заокруглюємо ліворуч, торкаючись цієї лінії

3. Ведемо вгору до перетину з нижньою рядковою і довгою прямою лініями

4. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка

— Пишемо під рахунок раз-і.

Пальчикова гімнастика

8) Написання нижньої петлі у поєднанні з короткою прямою лінією, продовженою до верхньої лінії робочого рядочка.
— Останнє завдання на робочому рядочку для нас підготував головний герой, який був володарем предмета, про який піде мова у такій загадці.
«Для мене дуже шкідливо стільки часу знаходитися у воді… Дякую цьому допитливому й неслухняному хлопчакові. Як би не він і не черепаха, скільки б ще довелося мені лежати на дні?..» (Золотий ключик з казки «Пригоди Буратіно»)
— Молодці, це — Буратіно.
Учитель вивішує на дошку ілюстрацію до казки «Золотий ключик».
— А ось і його завдання.
— Які це елементи? (Нижня петля, коротка пряма, продовжена до верхньої лінії робочого рядочка)

Алгоритм написання

1. Ведемо вниз на себе довгу пряму лінію від верхньої лінії робочого рядка

2. Біля нижньої міжрядкової лінії заокруглюємо ліворуч, торкаючись цієї лінії

3. Ведемо вгору до перетину з нижньою рядковою і довгою прямою лініями

4. Продовжуємо до верхньої робочої лінії

5. Далі від верхньої лінії робочого рядка ведемо пряму коротку лінію вниз на себе

6. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч

7. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії

— Працюємо, рахуючи: раз і, два-і.

VI. Підсумок уроку

Творча робота
— Молодці, ви впоралися зі всіма завданнями, що приготували для нас казки. Я вам обіцяла, що наприкінці уроку ми дізнаємося, яку з казок інсценуватимемо для батьків.
«До мене залізла ціла купа тварин: і Мишка, і Жабка, і Зайчик, і Лиска, і Вовк, і Кабан, і навіть Ведмідь. Але дісталася я Песику». («Рукавичка»)
— Візьміть альбомний аркуш. Обведіть на ньому свою долоньку так, щоб вийшла рукавичка.

 

— Ми знаємо, що рукавички плетуть. Давайте і ми сплетемо наші рукавички. Використайте для цього елементи, які ми на уроці навчилися писати,— верхні та нижні петлі.
Можна використовувати кольорові олівці; кожний рядочок петель — іншого кольору.
— Чи сподобався вам урок?
— Загадка якого героя була для вас найскладнішою?
— Які елементи навчилися писати?
— Знайдіть у зошиті робочий рядочок, на якому елементи літер вдалися вам найкраще. Намалюйте маленьку рукавичку на полі навпроти цього рядочка.

Тема. Звук [і]. Позначення його буквами І, і, уроки навчання грамоти 1 клас

 

Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [і], позначення його буквою І; пояснити дітям, що буква і позначає м’якість попередніх приголосних звуків; розвивати навички читання складів та слів з буквою і; збагачувати активний словник учнів; удосконалювати навички робити звуко-буквений та звуко-складовий аналіз слів; виховувати інтерес до навчання, старанність, бажання активно працювати.

Обладнання: каса букв, картки з рукописними та друкованими літерами; картки з друкованими великою та малою буквами; предметні малюнки; чистомовки; сніжинки зі складами, малюнки із зображенням Незнайка та Снігової королеви.

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Уже дзвінок сигнал нам дав,
І на урок він нас покликав.
А отже, часу не втрачаймо,
Роботу швидше починаймо.

II. Актуалізація опорних знань учнів
— Перед тим, як почати працювати, давайте пригадаємо правила сидіння за партою. Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

Гра «Букви розсипалися»
— Діти, Незнайко розсипав букви. Давайте допоможемо йому скласти з цих букв слова.

 

 

 

 

 

 

 

(Молоток, килим, орел)

Гра «Злови літеру»
— Якщо почуєте у вірші звук [м],— плескайте у долоні.

Маринка з Михасем чомусь захворіли.
Жувачку жували, меду не їли!
Не жуйте жувачки, мої малюки,
І зуби свої бережіть залюбки!

— Розкажіть, як треба берегти зуби.

III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою буквою — і. Але ось біда, Снігова королева забрала до себе цю букву. Щоб її повернути, ми маємо виконати завдання, які приготувала Снігова королева.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення зі звуком
— Розгляньте малюнки на дошці. Назвіть, що на них зображено. Який спільний звук є у назвах цих предметів? (Звук [і])

 

 

 

 

 

2. Спостереження за вимовою звука
— Коли вимовляємо звук [і], губи розкриті у посмішці, кінчик язика впирається у нижні зуби, повітря проходить через рот.
Вимовте цей звук за мною. Чи є перешкоди у вимові? Який це звук? Чому він голосний?

3. Гра «Хто почує звук [і]?»
Учитель читає вірш. Учні плескають у долоні, якщо почують слово зі звуком [і].

Ігор маленький злякався індика
І на подвір’ї за хвірткою зник.
Іра гукнула: «Ця курка велика —
Це ж белькотун-забіяка індик!»

Фізкультхвилинка

Раз-два — всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три-чотири — нахилились,
Зі струмочка гарно вмились
П’ять-шість — всі веселі,
Крутимось на каруселі.
Сім-вісім — в потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять-десять — відпочили,
І за парти тихо сіли.

4. Робота за Букварем

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1. Читання чистомовки
Діти повторюють чистомовку «луною» за вчителем, потім — самостійно.

Ічка-ічка-ічка — ось глибока річка.
Ачка-ачка-ачка — пливла по річці качка.
Єчки-єчки-єчки — знесла вона яєчки.
Чат-чат-чат — навиводить каченят.
Чить-чить-чить — плавать діточок навчить.
Ічці-ічці-ічці — попливуть разом по річці.

2. Гра «Доповни слово»
— Снігова королева приготувала для вас непросте завдання. Але перед тим, як отримати його, згадайте, якою буквою позначається на письмі звук [і]? А ось і завдання. На кожній сніжинці є склад. Вам треба доповнити склад, щоб утворилося слово.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Гра «Кидаю склади»
Учитель називає «тверді» склади, а учні — «м’які».
Ти — ті
ни — ні
ми — мі
ри — рі
ви — ві
ди — ді

4. Гра «Сніжинки»
— У словах деякі літери заморозилися та перетворилися на сніжинки. Вам потрібно «розморозити» ці букви.

 

Фізкультхвилинка (вправи для збереження зору)

1. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1-4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1-6.
Повторити 4-5 разів.

2. Дивитись удалину перед собою 2-3 с. Потім перевести погляд на кінчик носа на 3-5 с. Повторити 6-8 разів.
5. Робота за текстом Букваря

VI. Підсумок уроку
— З якою буквою ми сьогодні ознайомились?
— Який звук вона позначає?
— Доведіть, що він голосний.
— Ми виконали всі завдання Снігової королеви. Буква і повернулася на місце! Ви — молодці!

 

 

 Конспект  уроку  з математики   у 1 класі

 

 

  Тема:   Закріплення  знань  про склад  числа 6. Шестикутники. Обчислення  значень       виразів . числовий промінь.  Утворення чисел прилічуванням  і відлічуванням 1.

Мета:    Вправляти     учнів   у складанні   різних випадків складу  числа  6 ; ознайомити  учнів  з шестикутником, числовим  променем, поглиблювати знання учнів про геометричні фігури.  Розвивати   обчислювальні  навички,  логічне  мислення,  математичне  мовлення,  пам'ять,  творчі  здібності  учнів. Виховувати  бажання  отримувати нові  знання.

                                            Хід  уроку

І. Організаційний  момент.

 

1.      Ось  і  дзвоник  пролунав,

         Для  навчання  час  навчав

         Дітки  станьте  всі  рівненько

         Ручки  покладіть  гарненько

         Бо  урок   у  нас  незвичний,    

         Чарівний,  математичний.

 

В народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось. (Вітаються, повернувшись до присутніх).

     Всі сідайте тихо, діти, домовляємося не шуміти, руку гарно підіймати, на уроці не дрімати, а знання мерщій хапати. То ж гаразд, часу не гаєм і урок вже починаємо.

– Діти,  чого  ви  чекаєте  від сьогоднішнього  уроку ?

     -  Яким  повинен  бути  урок ?  (  Повчальний,  гарний, змістовний,  продуктивний,  цікавий).

 А  які  діти  повинні  бути на уроці ?

У  - уважними

Р  - розумними

О – організованими

К – комунікабельними,  а  ще   активними,  дисциплінованими.)

Тому  побажаємо  одне  одному   чогось  приємного і подаруємо один одному посмішку.

ІІ. Мотивація  навчальної   діяльності.

 

Коли  сьогодні  я поспішала  до  школи, мою  увагу привернула велика  красива  квітка. Її  аромат  ніби закликав: «Нахилися!   Понюхай   мене!» Яке  диво  я побачила, коли  нахилилася  ?  Усередині я побачила листа . Послухайте його. " Доброго ранку, любі діти!

Я - квітка -семицвітка! Запрошую вас зі мною навчатись і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюстці і виконувати завдання, розташовані на зворотньому боці. За гарні відповіді я подарую вам маленькі квіточки. Квітка - семицвітка."

..

ІІІ. Оголошення  теми  та  очікуваних  навчальних  результатів

 Сьогодні  на  уроці  ви  повинні

 

ЗНАТИ:   знати  склад  числа 6. Що таке  шестикутник;   числовий  промінь.

 

ВМІТИ:  Обчислювати   значення   виразів , вправляти     учнів   у складанні   різних випадків складу  числа  6, утворювати  числа  прилічуванням  і  відлічуванням  1.

 

ІV. Надання  необхідної  інформації  ( актуалізація  опорних  знань)

 

1. « Як  годиться  по  порядку  все  повторимо  спочатку».   

Завдання 1-ї пелюстки ( червоної)

 

 а )  Усний  рахунок

Лічба  « ланцюжком »  від 1 до 10  і навпаки.

  Перший учень  від 1 до 3, другий  - від  3  до 7,третій - від 9 до 2, четвертий - від 10 до 5.

 

   Був  тут дід Цифроїд,

 Їв  він  цифри  на  обід.                                         

Ось  він  скільки  з’їв  із  чаєм !

Встав,  яких  не  вистачає.

 

1..4 ..6.                    7…4 3…1.

 

б)  Лічба  предметів у  межах 6.   Гра «Мовчанка ».

 

  • -       Назвіть  число , попереднє до числа  3, 5.

  • -       Назвіть  наступні  числа до чисел  1, 4.

  • -       Назвіть  «сусідів » чисел 4, 2.

 

  в)  Хвилинка – каліграфії

 

Зошит  свій  я  відкриваю

Навкоси   його  кладу

Зошит  я  ось  так  тримаю

Сяду  рівно,  не  зігнусь

Буду я сидіти вправно,

До  роботи  вже  берусь.

Повправляємося    в каліграфічному  написанні  цифри 6.

 Цифра  6  - немов  замок:

 Знизу   круг , вгорі  гачок.

Поставте  крапочку. Напишіть цифру  6  стільки    разів,   скільки     вам     років.   ( 6 – 7 разів)

 Демонстрація  цифри  6.  Обміняйтеся    зошитом     із   сусідом   по  парті .  Подивіться,    яка  цифра  найкраща.  Визначте  королеву  між   цифрами, одягніть їй  корону.   Знайдіть  « бридке   каченя ».  Помітьте його крапкою.

( Завдання першої пелюстки виконано, кращі учні отримують маленькі червоні квіточки.)

2. «Попрацюємо колективно   і  уважно  і  активно».

Завдання 2-ї пелюстки ( фіолетової)

Робота  з  підручником.  ст. 31. Завдання 1.

  • Як ви здогадалися?Перевірте,чи правильно заселиликвартириу першомубудиночку. Заселітьвільніквартириу другомубудиночку.

-Розгляньте   третій  будиночок.  На якому  поверсі   немає  вільних  квартир?

-Додайте  числа,  що  мешкають  на цьому  поверсі. Яке ж число живе  у цьому будиночку?  Заселіть   вільні  квартири. Робота в групах

(Яка група швидше і правильно справилась, отримує маленькі фіолетові квіточки)

. Фізкультхвилинка.

  3.  « Допоможемо  звірятам  різні  приклади  складати».

Завдання 3-ї пелюстки(оранжевої)

Завдання 2.  Розв’яжіть   приклади. Назвіть  приклади з однаковими  відповідями.

Як же  можна  отримати число 6 ?  Який  приклад допоможе  розв’язати  приклад

6-1?  6-2 ?  6-3 ?    6-4 ?  6-5?

(Учні,які швидко і правильно обчислили приклади отримують маленькі оранжеві квіточки)

4. «Поміркуємо,  порахуємо,  самостійно  попрацюємо».

Завдання 4-ї пелюстки ( зеленої )

Робота в зошитах  з друкованою  основою – ст. 24.(  завдання № 1, 2.)

Самостійна робота. (За правильний розв' язок діти отримують маленькі зелені квіточки)

5. « Хай  радіє    дітвора на  уроці  буде  гра»

 -Фізкультхвилинка «Фіксики».

 6. «Це  завдання  особливе – подарунок   для  кмітливих ».

     Завдання 5-ї пелюстки (рожевої)

Робота  за  підручником.  С. 31 – завдання №3.

  • -       Які     фігури  зображені  на малюнку ?  Скільки їх?

  • -       Назвіть  виділені  елементи   на кожному малюнку?  Скільки у шестикутника  сторін ?   Скільки   у шестикутника    вершин  ?   Скільки у шестикутника   кутів

Завдання 6-ї пелюстки ( голубої)

Завдання 4.

  • -        Що  робить  бджілка?  Скільки   квіточок     вона   полила?

  • -       Нижче намальовано числовий  промінь. Що на ньому замість  квіточок?

  • -       Якщо  до  числа  додамо 1,  то  отримаємо  наступне  число, а якщо  віднімемо  1,  то отримаємо  попереднє.Складання  прикладів  під керівництвом   учителя, запис  їх  на дошці  і в зошиті.

1 + 1 = 2            6 - 1= 5          

2 + 1 = 3            5 - 1= 4

3+ 1 = 4             4 - 1= 3       

4 +1 = 5             3 - 1= 2     

5+ 1 = 6             2 - 1= 1

    

 За допомогою числового променя  числа  можна порівнювати.

Завдання 7- ї пелюстки ( коричневої)   Які геометричні фігури ти бачиш?

Нагородження учнів фіолетовими квіточками.

7.  «  Зробимо  останній  крок  -  підсумуємо  урок».

Урок підходить до кінця і пелюсток вже нема!

Квітко - семицвітко, прощавай,

З радістю ми кажем від душі -

Квітко - семицвітко: дякуєм тобі!

А вона нам?

Учитель зачитує на серцевині " Діти, ви - просто молодці!!!"

-     Що найбільше сподобалося на уроці?

  • З яким настроєм залишаєте урок?

  • Порахуйте квіточки, які отримали.

  • Кому ви їх подаруєте?

 

 

Хвилинки каліграфії на вірші Наталі Забіли

 

 

1. А а Ав ал ак ад ай ан

Автобус їде по алеї.

Акація цвіте в саду.

2. Б б Бу бі ба бра бе

Будинок білий біля річки

З балконами на кожен бік.

3. В в Ве ви вкри ви ву  ве

Веселі вишні вкрили віти,

Виблискують з височини.

4. Г г Г г Ге гу го ог гра  гле

Гелгочуть під горою гуси.

В город забігло гусеня.

5. Д д Ду дро ді дво де дя

Дубові дрова дід рубає

В дворі під деревом старим.

6.  Е е Ел ел ем ед

Електрику містам і селам

Електростанції дають.

7. Є є Єн єд єх єв

Єноти вивели гуляти

Своє єдине дитинча.

8. Ж ж Жу жо иж жча жці жажля

Жуки дзижчать в садочку літом.

По стежці жабка – плиг та плиг!

9. З з Зи зя за зе злу

Зима морозяна надворі.

Замети білі на землі.

10. и им ил ди ин ви

Дивись, який новий годинник

Висить на стінці нині в нас.

11. І і Ів іг іш ін ім іл

Івасик іграшками грався,

А по двору ішов індик.

12. Ї ї Їж їс ої їх їж

Їжак покликав їсти й пити

Своїх маляток-їжачків.

13. Й й Йо ой йма ойк

Йоржа впіймав на вудку Йосип,

Схопив і зойкнув: ой – ой – ой!

 14. К к Ка ку ок кло кли

Качки край копанки клопочуть,

Качаток кличуть під комиш.

15. Л л Ле ле ал лі іх

Лелека ластівку питає:

-- Хто вище всіх птахів літає?

16. М м Ми ма ам ем мі млі

Ми з мамою в Москву поїдем,

В найкраще місто на землі !

17. Н н На ни ин ан

На довгу нитку намистини

Настуся хоче нанизать.

18. О о Ос ол ом зоо Ол

Ось гляньте: з оленятком олень

У зоопарку нашім є.

19.П п По пле пли пі па пла

Похмуро плещуть хвилі в морі.

Пливе на північ пароплав.

20. Р р Ро рва рі ря тра ре ри

Ромашки рвати ми ходили

Над річкою в рясній траві.

21. С с Сто сні со ся ос ста

Стоять під снігом сосни сонно.

Сидять на соснах снігурі.

22. Т т Те Та тра та ат тя сте

Тепер весна. Тарасів тато

На тракторі в степу весь час.

23. У у Ур Ул уч ус ут ду

Уранці йдуть учитись учні.

Учителька у школі жде.

24. Ф ф Фу  фа фо фло аф

Фурчить, блищить на різні фарби

Фонтан веселий у садку.

25. Х х Хо хви хо хлю хло ах їх

Хоч хвилі ходять і хлюпочуть,

Хоробрі наші хлопчаки

В човні хиткому їхать хочуть –

Вони хороші моряки.

26. Ц ц Ца цю це цу иц  цві

Цапок водицю п’є з цеберка,

Скубе травицю на лужку.

27. Ч ч Чу ча чва че оч

Чубата чапля чваньковита

Через болото йде одна.

28. Ш ш Шма шу иш шка аш шля ша

Шматок сальця шукає мишка,

У нашій шафі шарудить.

29. Щ щ Ще ощ щи ще ющ

Ще дощ іде, періщить злива,

Щенятко вимокло, як хлющ .

30. Ю ю Юр цю юн лю юр

Юрасик любить працювати,

Він юний садівник, юннат.

31. Я я Ял яс ня ія ся

Ялинка ясними вогнями

Яскраво світиться й сія.

32. ь ьо нь сь зь ль

Ось день скінчивсь. Закрию книжку,

Бо скрізь вже тінь і лялька спить.

 

 

 

Тема: Поняття про прислівник як частину мови

 

 

Мета: ознайомимти учнів з основними ознаками прислівника як частини

           мови;

           вчити розрізняти серед поданих слів присліввники, ставити до них

           питання;

           формувати мовно-мовленнєві компетенції;

           розвивати творчу уяву та пізнавальну активність;

           виховувати спостережливість та ціннісне ставлення до мови та

           мовлення.

Обладнання:  презентація до уроку, картки для роботи в групах та для

           фронтальної роботи.

           На дошці – девіз уроку: Знання за плечима не носити! Знатиму!

           Навчуся!

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

   - Молодці! Всі постарались

      Під час перерви до уроку підготувались

 

  • Привітаємося, діти.

     Будемо завжди радіти

     Небу, Сонцю,

     Звірям , людям...

     І тоді обов'язково

     День завжди найкращим буде!

 

Усі  Будемо гарно працювати

        Щоб знання міцніші мати!

 

Учениця  Починаємо урок,

                 Бо почули ми дзвінок.

                 Всіх за парти кличе нас –

                 До роботи швидко, клас!

Перевірка виконання роботи над помилками

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗАВДАНЬ

 

  1. Каліграфічна хвилинка

Діти розповідають вірш і повторюють вимоги до правильної

 посади під час письма

Учень  Розкриваю зошит свій,

             Не забуду нахиляти

 

Учень  Ручку правильно в руці

            Буду я триматии.

Учениця Сяду рівно, покладу

                Лікіток на парту-

Учень Все у мене до ладу

            Похвалити варто!

 

Написанння букви «З» каліграфічно

 - Придумайте і запишіть каліграфічно слова, що належать до різних частин мови, які починаються на цю літеру.

- Будь ласка, допишіть до ваших слів і ще одне слову знову. До нього ми ще повернемося.

Зачитування слів, та повторення вивченого матеріалу

про різні частини мови

2. Словникова робота

- Запишіть відповіді на запитання у наступному рядочку (одним словом):

             Тане сніжок

             Оживає лужок,

             День прибуває

             Коли це буває? (Навесні)

 

             Сонечко пече

             Липа цвіте,

             Жито поспівє

             Коли це буває? (Влітку)

 

             Пусті поля

             Мокне земля,

             Дощ поливає.

             Коли це буває? (Восени)

 

             Сніг на полях,

             Лід на річках,

             Завірюха гуляє

             Коли це буває? (Взимку)

 

3. Мотивація навчальної діяльності

 

- Поставте запитання до слів – вдгадок, до останнього слова в каліграфічній хвилинці.

- Як ви гадаєте, дол якої частини мови вони належать?

 

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

 

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про нову частину мови, яку ще не вміли відшукувати. Спробуємо визначити особливості цієї частини мови та її значення.

 

ІУ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

1. Бесіда (актуалізація опорних знань про чатини мови)

- Скільки частин мови є в українській мові?

- На які групи вони поділяються?

- Чим відрізняються самостійні частини мови від службових?

- А наші слова-відгадки відповідають на питання, отже ми будемо вивчати сьогодні самостійну частину мови.

 

2. Спостереження за мовним матеріалом

- Послухайте вірш про цю частину мови.

Звучить вірш

Ознаку дії називає,

Атакож місце, час, причину

Цієї дії визначає,

І кожен цю частину знає,

Бо це прислівник – всім відомий.

Незмінна ця частина мови

На запитання Як? Коли?

Готова всім відповісти.

Сміється сонце як? – ласкаво.

Мандрує небом величаво,

А небо голубіє дивно,

Пливуть хмарини тихо, мрійно.

Дзвенить кохана мова чисто.

А кожне слово – урочисто;

Земля стрічає нас святково,

Сміються зорі загадково.

Сади цвітуть коли? – Весною.

Улітку трав моря шовкові.

А восени врожай збирають,

Узимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,

Усі яскравіі. Всі чудові!

Щоб здобути знань основи,

Вивчим цю частину мови!

                                 Л.Лужецька

 

 

3. Гра «Обличчям до обличчя» (метод «навчаючи – вчуся»)

Діти отримують картки із визначенням: Що таке прислівник і ланцюжком обличчям до обличчя пояснюють, як можуть, як розуміють правило (ключові слова: незмінна, називає, пояснює, відповідає)

 

4. Бесіда після почутого і опрацьованого

-Як же  називається частина мови, яку ми починаємо вивчати?

- Яке значення прислівника?

- На які питання відповідають прислівники?

 

5. Повідомлення вчителя

- Найчастіше прислівники пов'язуються (дружать) з дієсловами (пишеш (як?) – чисто; ідеш (куди?) – додому).

- В реченні найчастіше бувають другорядними членами, які ми будемо підкреслювати рисочкою і крапочкою. І якщо ви помітили – це незмінна частина мови.

 

6. Робота з підручником

   1. Робота з правилом с.165

   2. Робота з вправою 323.

 

7. Первинне закріплення (робота біля дошки)

    Гра «Відшукай прислівник»

       Не лінися рано вставати та змолоду більше знати

       Що влітку вродиться, то взимку згодиться.

       Зробив діло – гуляй сміло.

  • Поставте до них питання.

  •  

8. Фізкультхвилинка

- Будьте уважні, запам'ятайте якомога більше прислівників із нашої сьогоднішньої фізкультхвилинки:

Руки за голову ставимо сміло

І повертаємось вправо і вліво,

вправо і вліво (повороти тулуба).

Двічі наліво, двічі направо.

Зробимо чітко, діти, цю вправу.

Двічі наліво, двічі напрвао –

Будемо мати гарну поставу.
Відпочивши дружно, враз

Приступив до праці клас!

Якщо сядемо красиво

То напишемо на диво

Чисто, рівно і красиво!

 

 

Перевірка виокремлення та запам'ятовування прислівників

 

У. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в групах (диференціація за складністю завдань)

 

І група (сильніші) Замініть подані словосполучення одним словом –

                                 прислівником:

  • Повернутися додому у призначену годину -.....(вчасно)

  • Брати участь у змаганнях перший раз - ....(вперше)

  • Йти, не знаючи дороги - ..... (навмання)

  • Бачить, як сова уночі - ... (добре).

 

ІІ група (слабші) Доповніть речення прислівниками:

  • Весняне сонце світить (як?) – ......

  • Хмарки пливуть в небі (куди?) - .....

  • Літак летить (коли?) - ....

  • Проліски розцвіли (як?) - .....

 

Звіт капітанів груп

  1. Робота з підручником

Вправа 324 (робота в парах)

Зверніть увагу на слова із словничка (трамвай, тролейбус)- це запозичені слова.

Складіть, будь ласка речення із цими словами.

 

Орфографічна хвилинка

Зазвичай прислівники пишуться разом – ввечері, восени, вдень, ззаду, напам'ять, попереду, спереду, щораз, здалеку, здалека.

 

УІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

 

  1. Гра «Впіймай прислівник»

Дівчинка, добре, вліво, чудовий, сім, вчора, малювати, вона, назад, граються; перший, багато, вдень, учні, їх, отримувати; мир.

 

  1. Гра «Ти-мені, я – тобі»

Що сподобалось тобі найбільше?

Що було самим складним?

​​​​​​

Пропоную вам свої презентації

Розробила: Капран Інна Віталіївна, 2016

  • Белая иконка facebook
  • Иконка Twitter с прозрачным фоном
  • белая иконка googleplus

тел. 097-273-64-68

bottom of page